Activities

Clubs and Activities

Many of the links on this page will have you leaving the Parkland School District web site.  Since the links are not under the management or control of the Parkland School District, the District cannot be held responsible for the content or accessibility of the linked sites.  The District provides the links because it has information or features that may be of interest to you as a visitor to the School District site.
The Parkland School District does not endorse the views expressed, or the facts presented, on the linked sites. Further, the Parkland School District does not endorse any services or products that may be advertised or available on the sites.

Academic and Competitive Clubs Advisor/ Coach Scheduled Meetings/ Locations
American Sign Language Club(ASL) Mrs. Fuller First Friday of each month 7;15am  in B213
American Sign Language Honor Society Mrs. Fuller First Friday of each month 7;15am  in B213
Architecture Club Mr. James Kester Twice a month
Art Honors Society Ms. Linda LaDue  
Chess Club Mr. Scott LeVan Tuesdays after school in room D122 October – February
Chorale Mr. Frank Anonia Monday & Thursday 3:10 – 5:20PM
 Class of 2019 Ms. Amanda Keifer  B231
 Class of 2020 Mrs. Andrea Greth B118
 Class of 2021 Mr. Jay Greth  
Class of 2022    
Club Med Ms. Megan Tiwold & Mr. Michael Post As scheduled
Community Service / Parkland S.E.R.V.E Ms. Susan Hartman See her for info in E104
Computer Club    
Conservation Club Ms. Sarah Yenser C241 after school on Thursdays
Cooking Club Ms. Kathryne Romanie 2 Wednesday per month 3:05 – 4:15PM
Dance Team Ms. Alexa Muhr Mondays & Wednesdays,
3 – 5pm
Debate Team Mrs. Jennifer Smith Wednesday 6PM in B223
*Additional meetings as determined by adviser*
Engineering Club Mr. Robert Yocum Meets from September – March, various days after school at Troxell Building.
English National Honor Society Ms. Michelle Hock Monthly Meetings 7:20am
Fashion Club  Mrs. Donna Robertson  Second Wednesdays of month in room A136  at 3:10
FBLA Club Lori Kuzmin O’Neill One Friday a month, 7:15am
in D222
Festival of the Arts (FOTA) Mr. Mark Stutz &
Mrs. Megan Halbert
Monthly meetings
Fitness Team Mr. Matt Noctor TBA
French Club Madame Nicole Boudart Meetings will be posted in B203 follow on Twitter at fcphs
French Honor Socitey Madame Megan Skumin and
Monsieur Moran
As needed
Gay Straight Alliance (GSA) Ms. Carol Dickerson & Ms. Kathryn Roland  
G.E.O. Club Mr. John Fegley  First Thursday of the month in B122 at 7:15 AM
German Club Frau Szabo 1 evening meeting per month…additional meetings as needed in B126
German Honor Society Frau Szabo  
Ice Hockey Club Mr. Tom Yankanich  
Interact Club Mrs. Kathryn Solderitch C220
International Thespian Club Ms. Andrea Roposh  
Investing Club Mr. Kilpatrick Dates to be determined, announced on PNN, 3PM in room D122
Colorguard Ms. Sydney Sherrier  
Indoor Percussion  Ms. Sydney Sherrier Tuesday, Thursday & Saturday Mornings
Jazz Band Mr. Jason Lerew & Mrs. Allison Figueroa Tuesday & Thursday Mornings
Key Club Mrs.Kate Robbins &
Mr. David Martin
Meetings are held two Wednesdays a month; once in the morning and once in the evening. The exact schedule is posted on the Club website.
Latin Club Mary Redline and Kim Brown Meets as needed in B227
Latin Honors Society Mary Redline and Kim Brown  
Leo Club Mrs. Buell &Mrs. Christy Keating Wednesday, 7:15am in C200
Literary Magazine Ms.Lori Peters Tuesday, 3:05-4:15 in D131
Mathematics Team Ms.Kristin Yudt  
Math Honors Society
(Mu Alpha Theta)
Mr. Kyle Wolfe TBA
Mock Trial Club Mr. Michael Carpenito Sept thru Feb Mondays in D125 from 3-4:30
Multi-Cultural Leadership Club Mrs. Kristin Inserra Wednesday 3:05pm in B215
National History Day Club Calliope Volikas  as needed on Wednesdays in room D212 at 3:00
National Honors Society Mr. Christopher Bleam Monthly meetings 7:20 in Auditorium
Newspaper/ Trumpet Ms. Michelle Hock During Class
P.A.L.S. Club Ms. Amanda Keifer Monthly meetings  in B127
Par Key (yearbook)

Mrs. Amanda Abdelaal

Period 2
Parkland Players Ms. Andrea Roposh as needed
Parkland Productions Film Club Mr. Jay Greth Thursdays after school C144 – TV Studio
Performing Arts Club Mrs. Beth Smith &
Ms. Andrea Roposh
Meets once a month as needed
Political Science Club Ms. Calliope Volikas Alternating Tuesday, 3:00pm in D212
Psychology Club Mrs. Ellen Snyder Weekly Meetings
Red Cross Club Ms. Kayla Lower One Tuesday each month
S.A.D.D. Club Mrs. Deb Andreoli As Needed in D101 7:20am
Scholastic Scrimmage Mrs. Alice Stinebaugh Monday in B119
Science Fair Mr. Michael Post First Thursday of month 3:05 – 4:15PM C235
Science National Honor Society  Tricia Metz & Amy Munson  
Science Olympiad Club Mr. John Fegley  
Ski Club Mr. Christopher Gahman Thursday Night Skiing at Blue Mountain
Spanish Club Mrs. Laura Roth-Nesley One Thursday/month, 7:20am in C200
Spanish Honor Society Ms. Lauren Yerger  once a month on Wednesdays in C200 or C220 at 7:15 AM
Stage Crew Alex Michaels  
Step Team Mrs. Jodie Ferrio Tuesday and Thursdays after school in B211
Strolling Strings Mr. Brian Mishler Monday & Wednesday after school
Student Athletic Trainers Mr. Adam Glose Every Tuesday, 4pm in E020
Student Council Ms. Julie Wood D219 Fridays, 7:30am
Student Senate Mrs. Lori Fitch  
Welcome Pack CLub Ms. Danene Krenicky &
Mrs. Jennifer Tabarani